Jak vybrat výplet

Výplety, které se často označují jko "motor rakety", představují 50% výkonu rakety a jsou nezbytné pro dokonalý tenisový úder. Jako vynálezce a první výrobce tenisových strun před více než 145 lety, Babolat neustále inovuje, alby hráčům poskytoval nejvhodnější struny pro jejich hru.

Pokud hráči vždy hledali kontrulu, sílu a trvanlivost, objeviliy se nyní v moderní hře nové trendy, které vytvářejí spin, pohodlí a cit pro nové priority tenisových hráčů.

TYPY VÝPLETŮ:
  • Přírodní struny – Babolat vyrábí přírodní struny již od roku 1875 a to podle stejného, unikátního a tajného procesu. Jedná se o nejlepší strunu, která překonává všechny ostatní. Díky její přírodní pružnosti nabízí výjimečnou sílu, komfort a držení napětí. Široce používný na tunajích a to z jasného důvodu. Díky 100% přírodnímu materiálu je řada TOUCH nenapodobitelná. Úžasná kombinace citu a síly, stálost napětí výpletu. Žádný jiný takový výplet na trhu není.

TOUCH VS, TOUCH TONIC, DISCOVERY

 

  • Hybridní struny – Hybridy jsou výsledkem porozumění rozdílnosti mezi krátkými a dlouhými strunami. Krátké a dlouhé struny nabízí trvanlivost a topspin, oproti tomu krátké struny sílu a komfort. Hybridní struny jsou proto kombinací dvou typů strun, vyrobených z rozdílných materiálů, které snižují tření mezi strunami a tím prodlužují trvanlivost výpletu.

RPM BLAST+TOUCH VS, RPM POWER+XCEL

 

  • Multivlákno – Tato syntetická struna se nejvíce podobá přírodní struně. Je vyrobena z několika stovek syntetických mikrovláken nashromážděných do matice, která tvoří jádro. Spletené jádro dává struně více pružnosti a ohebnosti. Středové jádro je poté chráněno jednou či více vrstvami. Hlavní charakteristika multivlákna: komfort, síla, dobré držení napětí. Měkká polyamidová struna a její multivláknové složení dávají řadě X výjimečnou přužnost. Velmi přátelský k hrající ruce, mimořádný cit a komfort.

XCEL, ADDIXION

  

  • Polyesterové monovlákno – Nedostižný spin - Jednotné vlákno, které může být potaženo další vrstvou. Monovlákno je obvykle vyrobeno z polyesterů. Funkční přísady dále zlepšují výkon struny – takovýmto strunám říkáme Co-polyestr. Monovlákno je výsledkem komplexních chemických procesů, díky nimž je možno dosáhnout různých variant. Díky unikátní struktuře je monovlákno nejtužší ze všech strun. Jejich největší výhodou je trvanlivost, kontrola a topspin. Perfektní volba pro závodní hráče, kteří hledají citlivou strunu, která jen tak nepraskne. Speciální struktura struny umožňuje řadě RPM odehárt míč jako nikdy předtím. Tyto výjimečné výplety dávají míči fenomenální rotaci. Jen se zeptej Rafy ...a také jeho protihráčů :)

RPM POWER, RPM BLAST, RPM TEAM, RPM ROUGH, RPM HURRICANE

 

  • Spletené vlákno – Spletená vlákna jsou vyrobena z monovlákna tvořícího jádro struny, které je obaleno spletenými vlákny. Struna je poté potažena jednou či více vrstvami silikonu. Střed dělá strunu tvrdou a okolní spletená vlákna pružnou. Jejich hlavní výhoda: univerzálnost

SYN GUT, SYN GUT FORCE, PRO LAST, SYNTETIC GUT

VŠEOBECNÉ VLASTNOSTI VÝPLETŮ:

Slabší napnutí strun dá vašim úderům více razance
Silnější napnutí strun dá vašim úderům více kontroly (pro zkušené hráče)
Delší struny (nebo plocha strun) dá vašim úderům více razance
Klesající hustota strun dá vašim úderům více razance
Tenčí struny dají vašim úderům více razance
Pružnější struny dají vašim úderům více razance (obecně platí, že to co dává více síly, absorbuje více otřesu při úderu)
Měkčí struny, nebo struny s měkkým obalem vibrují méně
Tenčí struny mohou dát vašim úderům více rotace
Klesající hustota strun dá vašim úderům více rotace
Čím více elastická je struna, tím více napnutí se ztratí po vypletení rakety

TENISOVÉ VÝPLETY PRO JUNIORY

Výběr správného výpletu pro juniory, kteří se chtějí zlepšovat, je zásadní. Ideální je začít u měkkých výpletů, které nabízejí herní komfort a zároveň chrání před zdravotními komplikacemi, například tenisovým loktem.

Při zlepšování je vhodné postupně přejít na hybridní výplety, které se zkládají z kombinace multivlákna a monovlákna. Další fází je pak volba samotných monovláken.

Naše doporučení:

  1. Multivlákno - ADDIXION – průměr struny 1.25 mm
  2. Multi/monovlákno – RPM BLAST 1.20 mm/ADDIXION 1.25 mm
  3. Monovlákno – RPM BLAST 1.20 mm, RPM ROUGH 1.25 mm

 

PRŮMĚR STRUNY TENISOVÉ RAKETY

Výplety se silnějším průměrem struny déle vydrží. Slabší průměr struny vydrží naopak méně, ale zase dodá vaší hře více citu.

Slabší průměr struny (1.20–1.24 mm)

Střední průměr struny (1.25–1.28 mm)

Silnější průměr struny (1.30–1.35 mm)

Průměr struny se po vypletení vytrácí. Multivlákno ztratí po vypletení až 8 % svého průměru. Znamená to, že zatímco si vyberete průměr 1,30 mm, v raketě dostanete výplet s průměrem struny 1,20 mm. U monovlákna je to pak ztráta asi 5 % průměru struny.

NAPNUTÍ STRUN TENISOVÉ RAKETY

Napnutí strun je zpravidla udané výrobcem, kdy každá raketa má doporučené napnutí v určitém rozmezí, ve kterém bychom se měli pohybovat. 

U rakety s vypletením na méně kg mluvíme o měkčím výpletu. Měkčí výplet v praxi nabídne více zesílení. Vypletením na více kg dostanete tvrdší výplet. Ten dodá vaší hře více kontroly.

Doporučujeme začátečníkům zvolit spíše měkčí výplet, tvrdší vypletení je vhodné pro pokročilé hráče.

 JAK ČASTO MĚNIT TENISOVÝ VÝPLET

Výplety jsou spotřebním zbožím a je třeba ho pravidelně měnit. Týká se to profesionálních i rekreačních hráčů.

Pokud je výplet poškozen (prasknutí, povolení), je samozřejmá okamžitá výměna. Jste-li rekreační hráč, doporučujeme výplet měnit po každých 20ti odehraných hodinách.

Tenisový výplet ztrácí smé vlastnosti nejen hraním, ale také vlivem počasí. Také ztrácí své napětí okamžitě po vypletení, proto závodním hráčům doporučujeme nechat si vyplést rakety těsně před zápasem.

Chcete si pravidelně měnit tenisový výplet, ale nevíte kde? Nabízíme vám vyplétání tenisových raket v Plzni na prodejně Tennisteam.cz. Zde Vám změříme i napětí strun. Více informací najdete zde.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.